WYPRAWY > Austria '99

 

<< wróć do wypraw    

 Austria '99: opis

Austria '99 (opis):

26 lipca rozpoczęła się wyprawa GÖLL '99. Wyprawa organizowana obecnie jest przez Wielkopolski Klub Speleologiczny z Poznania. Polacy badajcy masyw Hoher Göll pojawili się w Austrii 29 lat temu. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to wyprawa o wielkiej tradycji i historii.

Tegoroczna wyprawa miała na celu zdobycie nowych obszrów w jaskiniach Kammerschartenhölle i Scharteuschacht. oraz innych mniejszych jaskiniach. Wyprawa miała także dokonać rekonesansów powierzchniowych, mających na celu namierzenie nowych otworów jaskiniowych.

Transport naszego ekwipunku wyprawowego rozpoczął się 27 lipca i skończył postawieniem bazy górnej 31 lipca 1999 r. Baza górna ekspedycji położona jest na wyskokości 1900 mmpm. pod szczytem Kammerschneid. W trakcie trwania wyprawy podjęto się próby poszerzenia ciasnych ciągów w Scharteuschacht by umożliwić dotarcie na głębsze jej partie wszystkim członkom wyrawy. Jaskinia poprzez swe ciasnoty, zaciski ciągnące się na długim jej odcinku eliminowała w działaniu większość naszych zawodniów. Zaatakowaliśmy również zacisk w jaskini Turbowywiew. Próbowano go rozkuć lecz bez skutku. Jest dalej nie do przejścia. W jaskini Kammerschartenhölle eksplorowano partie położone na głębokości 200 m od otworu o nazwie Sala Mgieł, która w końcowym efekcie zakończyły się 150 m niżej z możliwością dalszej kontynuacji. Do poziomu 350 doprowadziły nas studnie o charakterze kaskadowym, które łączą się z potężną studnią 100 metrową. Studnia ta kończy się zawaliskiem. Do zbadania zostały ciągi jaskiń które rozpoczynają się około 6 m od dna studni (niestety brakło czasu). Eksploracja w jaskini Kammerschartenhölle na poziomie 500 i poniżej była prowadzona w oparciu o biwak położony na głębokości 540. W trakcie trwania dwóch biwaków odkryto między innymi studnię głębokości 250 m (Studnia Smoka), która ma swoje dno na głębokości 750 m (jest to bliźniaczy ciąg do odkrytej już wcześniej przez nas studni Furkotnej, której koniec jest najgłębszym punktem jaskini. Odkryto nowe partie, które rozciągają się w kierunku północnym na poziomie biwaku. Partie posiadają wiele kontynuacji zaledwie kilka z nich zdołaliśmy sprawdzić. Eksplorowaną studnię zwaną Żoną Smoka niestety po 50 m dalszą kontynuację uniemożliwiła woda. Partie które rozciągają się za studnią Żona Smoka nazwaliśmy Meksykiem. Pochyły korytarz prowadził nas do kilku studni i kominów, które na nas czekają w przyszłym roku. Została również podjęta próba połączenia dwóch jaskiń. Eksploracja w jaskini Kammerschartenhölle z jaskinią Gruberhnornhöhle w okoliczah sali Bermudzkiej. Bez powodzenia. Kominy wspinane przez nas kończyły się ślepo bądź uniemożliwiały przedowstanie się w górę ze względu na trudności wspinaczkowe. Odkryto również nowe partie w okoliczach pochylni zwanej Promenadą. Ciasnoty przechodzące czasem w studzienki i progi (rowinięte na szczelinie) doprowadziły nas do znanej już studni Smoka.

Eksplorację powierzchniową można uznać za udaną gdyż oprócz małych jaskiń, natrafiliśmy na obiekt położony nieco powyżej 2000 m, który podcza trwania wyprawy osiągnął głębokość 350 m od otworu. Nazywa się Jaskinią Gadających Kamieni. Jaskinia ta kontynuuje się w głąb potężną studnią. Niestety eksploracja została przerwana gdyż w tej studni mają miejsce potężne obrywy lodu, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Problem zostawiamy na przyszły rok. Wyprawa skończyła się 26 sierpnia.Transporty w dół doliny trwały do 28 sierpnia. Do Polski powróciliśmy 29 sierpnia 1999 roku.

Kierownikiem wyprawy był Zbigniew Rysiecki.

Członkowie ekspedycji:

Dita Kicińska - Speleoklub Wielkopolski

Piotr Tamboł - Speleoklub Wielkopolski

Dariusz Poślednik - Speleoklub Wielkopolski

Tomasz Nowicki - Speleoklub Wielkopolski

Tomasz Grabarczyk - Speleoklub Wielkopolski

Paweł Krzykowski - Speleoklub Wielkopolski

Marcin Pruc - AKG Kraków

Milosch Driański - Niemiec

Arkadiusz Piegza - RKG "Nocek"

Stefan Nowak

Sponsorzy:

Bezalin - Bielsko-Biała

Mound & Wave

Knor

 Arkadiusz Piegza