Strona główna | Aktualności | O klubie | Członkowie | Wyjazdy | Wyprawy | Kursy | Biblioteka | Materiały szkoleniowe | Galeria | Inne strony | Dla administratorów

Archiwum aktualności - 2017

 • 26 grudzień 2017 - u Basi i Tadka Szmatłochów na Kłodnicy odbyło się coroczne śpiewanie kolęd (i nie tylko)
 • 20 grudzień 2017 - odbyła się klubowa wigilijka. Bardzo miłe spotkanie, w którym udział wzięli: Łukasz Pawlas, Tomek Jaworski, Mateusz Golicz, Daniel Bula, Ola i Wojtek Rymarczyk, Damian i Teresa Szołtysik, Heniek i Monika Tomanek, Bianka Witman-Fulde, Zygmunt Zbirenda, Asia Przymus, Łukasz Piskorek, Karol i Iwona Pastuszka, Irek Olearczuk, Sylwester Siwiec, Janusz Dolibog, Michał Wyciślik, Agnieszka Sarnecka (AKG), Basia i Tadek Szmatłoch oraz kilkoro dzieci. Jak zwykle Heniek z Moniką przygotował wspaniały barszcz z uszkami, pozostali dorzucili resztę. Było krótkie przemówienie i życzenia a nawet odśpiewano kilka kolęd.

Tu zdjęcia: http://foto.nocek.pl/index.php?path=.%2F2017%2FWigilia

 • 6 grudzień 2017 - u Basi i Tadka Szmatłochów na Kłodnicy odbył się klubowy Mikołaj.
 • 29 listopad 2017 - Aktualizacja: mecze, wyniki, tabela Liga badmintona 2017. Podsumowanie Rudzkiej Amatorskiej Ligi Badmintona
 • 22 listopad 2017 - odbyła się prelekcja Iwony i Karola Pastuszki z ostatniej wyprawy na Goll (było również ciasto)
 • 17 - 19 listopad 2017 - odbyły się XII spotkania górskie "LAWINY'2017" w Nowym Bytomiu. Pośród wielu ciekawych prelekcji z naszego klubu zostały przedstawione: Islandia'2017, Dach Kaukazu oraz Pik Lenina (obie prezentacje Olka Kufla). Gościem specjalnym tegorocznych Lawin był Piotr Pustelnik. W MCKu pojawiło się wielu byłych i obecnych członków naszego klubu.

Tu wzmianka z imprezy (6 min i 19 sek.) w TV Sfera: http://www.sferatv.pl/vod/informacyjne/wydarzenia/17853-wydarzenia-20-listopada-2017

 • 17 - 19 listopad 2017 - odbyły się SPELEOKONFRONTACJE w Podlesicach. Pośród wielu relacji prezentowanych w trakcie spotkania, prezentacja Mateusza Golicza "Hoher Göll” w ocenie jury uzyskała III miejsce. Więcej szczegółów tu: https://www.facebook.com/events/1980647012148971/
 • 18 listopad 2017 - w ramach "LAWIN" przeprowadziliśmy kolejne już warsztaty wspinaczkowe dla dzieci. Przybyło ponad 20 dzieci, które kolejno przechodzili poszczególne stanowiska przygotowane przez nockowiczów. Tak więc była wspinaczka ściankowa (na wędce), wychodzenie po drabince sznurowej, tyrolka (jak zwykle gwóźdź programu), slack, pierwsza pomoc (ćwiczenia na fantomie) oraz nauka podstawowych węzłów. Dzieci spisali się świetnie. Zarząd klubu serdecznie dziękuje wszystkim kolegom i koleżankom (Tadeusz Szmatłoch, Artur Szmatłoch, Michał Chowaniec, Ryszard Widuch, Łukasz Pawlas, Tomek Jaworski, Tomek Zięć, Grzegorz i Agnieszka Szczurek, Karol i Iwona Pastuszka, Damian i Teresa Szołtysik, Ola i Wojtek Rymarczyk oraz kilka osób towarzyszących), którzy sprawnie zorganizowali całą imprezę. Tym razem pojawiła się również ekipa z TVP Katowice oraz TV Sfera. Kol. Michał Wroński (jeden z organizatorów LAWIN) przygotował dla dzieci upominki.

Tu zdjęcia: http://foto.nocek.pl/index.php?path=.%2F2017%2FWarsztaty

 • 28 październik 2017 - smutna wiadomość: zmarł (na wskutek poparzeń) nasz zaprzyjaźniony baca z Polany Biały Potok. Wiele razy u niego gościliśmy podczas naszych wypadów do jaskiń. Kondolencje dla jego bliskich. Tu trochę więcej informacji: http://24tp.pl/n/43079
 • październik 2017 - pomieszczenia klubowe są opróżnione ze względu na planowany remont dachu. Ścianka jest dostępna jak przedtem (klub musi opłacić media). W zależności od potrzeb możemy skorzystać z sali multimedialnej (po wcześniejszym zgłoszeniu dyrekcji). Magazyn klubowy jest w pobliżu sali gimnastycznej. Spotkania/zebrania możemy robić przy ściance (w razie czego jest blisko do magazynu). Musimy jeszcze jakoś przetrwać ten okres póki sytuacja całkowicie się nie unormuje

(D. Sz.)

 • 8 październik 2017 - Mateusz Golicz uczestniczył w Sympozjum Speleologicznym w Zakopanem
 • 4 październik 2017 - po raz pierwszy na odnowionym i przepięknym stadionie "Pogoni" Nowy Bytom odbył się klubowy test Coopera. Test (bieg 12-minutowy) miał na celu uzyskanie informacji o poziome wydolności fizycznej. W teście wzięli udział: Teresa Szołtysik - 2385 m, Asia Przymus - 2200 m, Łukasz Piskorek - 2700 m, Damian Szołtysik - 2650 m. Wyniki nie złe. Wszyscy osiągnęli bardzo dobre wyniki w swoich kategoriach wiekowych lecz można je jeszcze poprawić.

Tu tabela z normami: http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/test-coopera-tabela-z-wynikami-jakie-sa-normy-testu-coopera_42115.html

a tu zdjęcia: http://foto.nocek.pl/index.php?path=.%2F2017%2FCooper

(D. Sz.)

 • wrzesień 2017 - trwają pertraktacje z nową dyrekcją SP 16 w sprawie zasad korzystania z ścianki wspinaczkowej oraz lokalu klubowego. W obecnym etapie sprawy rozbijają się o opłaty za media. Do końca miesiąca wszystko powinno się rozstrzygnąć.
 • wrzesień 2017 - Aktualizacja doniesień odnośnie Jaskini Veriovkina w Abchazji. Po ostatniej wyprawie eksploracyjnej osiągnęła ona głębokość -2204m, tym samym wyprzedzając poprzednią faworytkę, Jaskinię Krubera-Woronia (-2197m).

http://pza.org.pl/news/news-jaskinie/jaskinia-veriovkina-najglebsza-na-swiecie

J.P

 • 30 sierpień 2017 - remont szkoły to już epopeja. Klubowe klamoty zostały ponownie wyniesione na strych. W akcji uczestniczyli: Damian Szołtysik, Michał Wyciślik, Tomek Jaworski (z Karolem), Piotr Strzelecki, Łukasz Pawlas i Ola Rymarczyk. Zarząd serdecznie dziękuje za pomoc
 • 5 sierpień 2017 - rozpoczęła się kolejna wyprawa eksploracyjna WKTJ w masyw Goll. Wyprawą od lat kieruje Mateusz Golicz. Oprócz Mateusza z RKG w wyprawie bierze udział: Michał Wyciślik, Iwona Pastuszka, Karol Pastuszka, Piotr Strzelecki. Tegorocznym celem wyprawy jest dalsza eksploracja masywu a w szczególności jaskini Gamsstieghohle. Wyprawa potrwa do końca sierpnia. Oprócz tej wyprawy odbędą się m. in. wyjazdy do Albanii i Norwegii.
 • sierpień 2017 - jaskinia Wierowkina w Kaukazie drugą co do głębokości jaskinią świata (-2151). Eksplorowana była przez Rosjan z Speleoklubu "Perowo" z Moskwy. Jest ponadto najgłębszą jaskinią dostępną bez sprzętu nurkowego. Szerzej można poczytać tu: https://vk.com/perovospeleo?w=wall-97300187_409

(D. Sz.)

 • sierpień 2017 - UWAGA!!! Ścianka wspinaczkowa w Nowym Bytomiu. Obiekt jest w dość fatalnym stanie. MOSiR nawet już nie kosi chaszczy, które zarastają cały obszar. Farba na ściance złuszczona, odpada płatami. Punkty stnowiskowe przerdzewiałe. Istnieje poważna obawa, że może zostać zlikwidowana z uwagi na "zły stan techniczny". To jedyny taki obiekt w naszym mieście i nie tylko naszym. Konfiguracja ścianki pozwala na różne ćwiczenia wspinaczkowe oraz technik jaskiniowych. Warto tam chodzić się wspinać. Ścianka należy do MOSiRu lecz naturalnym użytkownikiem tego obiektu był i jest nasz klub. Może ktoś z klubowiczów ma pomysły na ponowne jej odzyskanie. Jak macie czas chodźcie się tam wspinać.

(D. Sz.)

 • 13 sierpień 2017 - prezes zmienił stan cywilny. Wszystkiego dobrego dla Łukasza i Ali od rozjazdowych klubowiczów.
 • 26 lipiec 2017 - przeprowadzono akcję transportu klubowych mebli. W pracach udział wzięli: Tadek Szmatłoch, Andrzej Gałecka, Damian Szołtysik, Łukasz Piskorek, Michał Wyciślik, Tomek Szmatłoch, Asia Przymus, Iwona Pastuszka. Tym samym nasze pomieszczenie klubowe jest całkowicie puste. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc. O dalszej sytuacji będziemy informować.
 • 25 lipiec 2017 - Zarząd klubu oraz kadra instruktorska serdecznie gratulują Iwonie i Karolowi Pastuszkom ukończenia kursu taternictwa jaskiniowego oraz zdania egzaminów. Formalnym potwierdzeniem tych działań jest otrzymanie Kart Taternika Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu. Karty są do odebrania u sekretarza klubu. Niniejszym życzymy wielu pięknych akcji, ciekawych przygód oraz nowych odkryć żywiąc przekonanie, że to dopiero początek przygody z jaskiniami.
 • 12 lipiec 2017 - większość rzeczy klubowych została przetransportowana na czas remontu do pomieszczenia zastępczego. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w akcjach transportowych. W pomieszczeniu klubowym zostały tylko meble. Być może i to trzeba będzie wynieść. Informacja ukaże się na stronie.

D. Sz.

 • lipiec 2017 - w lipcu rozpocznie się remont poddasza, w którym znajduje się nasz lokal. Nie zależnie czy lokal będzie w tym samym miejscu czy nie to i tak musimy na czas robót wszystko z klubu wynieś. Mamy już pomieszczenie, w którym będzie składowany sprzęt. Niebawem ukażą się informacje z dokładnym terminem przeprowadzki, do której na pewno każdy będzie przydatny.
 • wakacje 2017 - w związku z remontem szkoły wszystkie zajęcia na sali gimnastycznej (z wspinaczką włącznie) zostają zawieszone. Zostaje do dyspozycji ścianka wspinaczkowa MOSiR w Nowym Bytomiu. Więcej informacji na temat zajęć w szkole ukaże się na przełomie sierpnia i września. Również z związku z reformą oświaty pewne sprawy związane z naszą bazą lokalową mogą ulec zmianie.

D. Sz.

 • 23 czerwiec 2017 - odbył się kolejny "Sabat Czarownic"
 • 23 - 25 czerwiec 2017 - śląskie manewry ratownictwa jaskiniowego na górze Birów w Podzamczu
 • 19 czerwiec 2017 - w klubie Namaste w Katowicach odbyła się prelekcja pt "Dzień dobry Pani Jaskinio". Prelekcję prowadzili: Emil Stępniak i Mateusz Golicz.

Link do wydarzenia na facebooku: https://m.facebook.com/events/307059606416158/

 • 17 - 18 czerwiec 2017 - Spływ kajakowy dolną Rabą – informacje:

Odbył się kolejny spływ kajakowy, tym razem dolnym odcinkiem rzeki Raby. W spływie wzięło udział 13 załóg (27 osób + 2 osoby wsparcia z lądu). Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział i zapraszamy za rok.

Płyniemy wspólnie lecz nie jest to wycieczka ani zorganizowany wyjazd w rozumieniu prawnym. Każdy w wyjeździe bierze udział na własną odpowiedzialność. Klub koordynuje tylko pewne działania.

Spływ odbędzie się na trasie: Dobczyce – Gdów – Chełm (ok. 25 km,) – Bochnia (ok. 15 km). Trasa może ulec skróceniu lub wydłużenia w zależności od pogody. W przypadku spływu poniżej Bochni musimy dopłacić za dalszy transport kajaków (do Bochni transport w cenie wypożyczenia)

Do Dobczyc każdy dojeżdża na własną rękę ( https://goo.gl/maps/NzCLxGDKSdP2 ). Należy się tak dobrać by było jak najmniej aut (może być ograniczona przestrzeń na biwaku oraz logistyka przy przekładaniu aut). Zbiórka przy moście w Dobczycach o godz. 10.30. Załogi pakują kajaki a kierowcy „przerzucają” auta na miejsce biwakowe. W trakcie przygotowań proszę przygotować odliczone pieniądze (120 zł/kajak). Teresa będzie zbierała pieniądze.

Do kajaków zabieramy tylko niezbędne rzeczy: buty „wodne”, suche ciuchy w szczelnym worku (beczce), aparaty fot./telefony. Reszta rzeczy zostaje w autach gdyż będziemy z nich korzystać dopiero na biwaku. Zabierzcie również napoje i jedzenie na czas spływu (kilka godzin).

Poniżej opis rzeki/terenu: http://www.kajakidunajcem.pl/szlaki.php

Proszę obserwować informacje na stronie gdyż mogą jeszcze ulec niewielkim zmianom.

,* 2 - 4 czerwiec 2017 - odbyły się obchody 41-lecia klubu w Piasecznie

 • 24 maj 2017 - na stadionie Burloch Arena w Orzegowie odbył się test Coopera (bieg 12-minutowy).
 • 19 - 21 maj 2017 - odbyło się spotkanie weteranów taternictwa jaskiniowego. Szczegóły tu: http://www.jaskinie.bialy-orzel.com.pl/weterani.htm . Z RKG udział wzięli: Damian i Teresa Szołtysik, Tadek, Basia i Tomek Szmatłoch (z Asią). W trakcie wyjazdu dokonano przejścia jaskini Bobackiej w Murańskiej Płaninie.

* 17 maj 2017 - dziękuję wszystkim za sympatyczne spotkanie z okazji moich okrągłych (60-tych) urodzin. Oprócz klubowiczów zebranie zaszczyciła dyrekcja szkoły. Jeszcze raz dziękuję za prezenty, poezję oraz przyjaźń, którą darzymy się od wielu już lat. Jesteście wspaniali.

Damian Sz.

Tu foto: http://foto.nocek.pl/index.php?path=.%2F2017%2F60

 • 10 kwietnia 2017 - w hali Gimnazjum nr 7 w Wirku odbyły się VI mistrzostwa miasta w badmintonie. Przedstawiciel Nocka (organizator zawodów) - Damian Szołtysik zajął V miejsce w turnieju. Tu podsumowanie i wyniki:

http://nocek.pl/wiki/images/PodsumowanieMM2017.pdf

Tu tekst i piękne zdjęcia na Portalu RudaSlska.com.pl:

https://rudaslaska.com.pl/i,amatorskie-mistrzostwa-rudy-slaskiej-w-badmintonie-rozegrane,200274,1274842.html

Tu galeria klubowa:

http://foto.nocek.pl/index.php?path=.%2F2017%2FMMbadminton

 • 24 - 26 marca 2017 - w Chęcinach odbyło się ogólnopolskie forum speleo: http://forumspeleo.pl/ . Organizatorem Forum był Mateusz Golicz. Z klubu byli tam jeszcze: Joanna Przymus, Iwona Pastuszka i Karol Pastuszka.

http://pza.org.pl/news/news-jaskinie/i-ogolnopolskie-forum-speleo-juz-za-nami

 • 12 marca 2017 - KOLOSY'2016 - Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego otrzymała WYROŻNIENIE za odkrycie ponad 8 km korytarzy jaskiń w chińskiej prowincji Hubei. W wyprawach tych cyklicznie bierze udział nasz kolega Mateusz Golicz. Gratulujemy!!! Tu więcej szczegółów: http://wspinanie.pl/2017/03/andrzej-bargiel-kolos-2016/
 • 25 luty 2017 - u Basi i Tadka Szmatłochów odbył się kolejny klubowy "śledź". Tym razem obowiązywał styl lat 80-tych. W cudownej zabawie i scenerii bawili się obecni i byli członkowie klubu a także osoby towarzyszące. Jak zwykle Basia z Tadkiem stanęli na wysokości zadania umożliwiając już kolejny raz wspaniałe spędzenie wieczoru klubowiczom z poczuciem humoru.

Tu zdjęcia: http://foto.nocek.pl/index.php?path=./2017/Sledz

 • 11 luty 2017 - Daniel Bula z naszego klubu brał udział w manewrach ratownictwa jaskiniowego w jaskini Miętusiej organizowanej przez Grupę Ratownictwa Jaskiniowego przy PZA.
 • 8 luty 2017 - Odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. W zebraniu udział wzięli: Łukasz Pawlas, Grzegorz Szczurek, Damian Szołtysik, Barbara Szmatłoch, Tadeusz Szmatłoch, Ryszard Widuch, Iwona Pastuszka, Karol Pastuszka, Sylwester Siwiec, Łukasz Mazurek, Andrzej Gałecka, Marek Sobolewski, Joanna Przymus, Łukasz Piskorek, Bogdan Posłuszny, Mateusz Golicz, Tomasz Jaworski, Michał Wyciślik, Tomasz Zięć.

Po przdstawieniu wszystkich sprawozdań dokonano wyboru nowych władz stowarzyszenia.

Został wybrany nowy "stary" Zarząd: Łukasz Pawlas - prezes, Grzegorz Szczurek - skarbnik, Damian Szołtysik - sekretarz.

Komisja Rewizyjna: Michał Wyciślik, Karol Pastuszka, Sylwester Siwiec

Wybrano delegata na WZD PZA, został nim Mateusz Golicz

Przedyskutowano sprawę magazynu klubowego. Magazynierami są: Tadeusz Szmatłoch (kierownik), Łukasz Piskorek, Michał Wyciślik

Magazynierzy zaapelowali o terminowe i osobiste oddawanie czystego sprzętu. Również dyskutowano nt. zakupu nowego sprzętu. Poruszono sprawę nowego kursu.

 • 21 styczeń 2017 - w Instytucie Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w ramach chińskiego Nowego Roku Mateusz Golicz przeprowadził prelekcję o polskiej eksploracji jaskiniowej w Chinach a Damian Szołtysik o wędrówce rowerowej przez ten kraj.
 • 18 styczeń 2017 - odbyło się podstawowe szkolenie z zakresu sprzętu i umiejętności związanych z działalnością jaskiniową i wspinaczkową dla osób nowo przyjętych do klubu
 • 4 styczeń 2017 - odbył się wykład wykład dot. sprzętu zimowego.
Tę stronę ostatnio edytowano 6 cze 2018, 22:43.
zaloguj się